Üşüyorum (I am cold) by Bekir Ashba

I feel cold (Üşüyorum) by Bekir AshbaAuthor: Bekir Ashba
Publisher: Chiviyazilari
Place of Publication: Istanbul
Year: 2009
Number of pages: 224
Language: Turkish

Üşüyorum
Yazar: Bekir Aşba
Yayınevi: Chiviyazıları
Yayın yeri: İstanbul
Yayın tarihi: 2009
Sayfa sayısı: 224

The full book in PDF can be downloaded by clicking here (917 Kb)

The book is published on AbkhazWorld.com with permission from Bekir Ashba.

This book tells the story of a group of friends from the diaspora who hit the road to fight for their homeland...

It is the story of a journey that has both sweet and sour memories. It is the informal history of the 13-month war... This book is about the youth from the diaspora who went to fight with the volunteers on the Abkhazian side during the Georgian-Abkhazian War of 1992-1993.

These are the memoirs of Ashba, then only 23 years-old, and his friends. Through his personal story, we witness the transformation of diasporic identity, the challanges of travels to Abkhazia, the memories from the war, all of which are documents of a lived history: the ones who went to fight in Abkhazia; those who never came back; friendship; and the unbreakable solidarity of the heart...; the anatomy of a war...; the mythical courage and challenges of a group of friends...

1992 yılında diasporadan anavatan savunmasına güç veren 'canımızdan vermeye geliyoruz' diyerek yollara düşen bir arkadaş grubunun hikâyesi... 1936 yılında Frankoculara karşı İspanya'yı savunmak için gönüllü bir grubun hikâyesi… Ve daha bir çokları gibi "hep aynı sevda uğruna değilmiydi".

3 günlük tatile gider gibi, yanına yedek bir pantolon bir kazak ve çorap alarak başlayan yolcuğun acı-tatlı anıları. 13 ay süren bir savaşın, gayri resmi tarihi... Gürcistan Abhazya savaşını konu edinen bu çalışma, Abhazya tarafında gönüllü savaşmaya giden gençlerin hikâyesini anlatıyor.

O zaman 23 yaşında olan Abaza gencinin, Aşba'nın anıları. Onun kişisel hikâyesinde tanık olduğumuz kimliğinin dönüşümü, Abhazya'ya gitme çabaları, savaşta yaşadıkları birer anı olmanın ötesinde tarihi bir belge niteliği de taşıyor. Abhazya'ya savaşmaya gidenler, geri dönmeyenler, dostluğun, dayanışmanın yenilmeyen yürekleri... Bir savaşın anatomisi...

Bir grup arkadaşın dillere destan olacak cesaretini, çabasını anlatıyor.


Volunteers from Turkey Diaspora

Related

Country

News

Articles & Opinion

Publications

Abkhaz World

Follow Us